Schedules By Team

Boys Gymnastics

Saturday, February 15, 2014

Session 1 - Modified Capital Cup Level 4 & 6

7:45 - 8:00          Doors Open & Registration

8:00 8:20            Open Stretch

8:20 8:30            Team Introduction

8:30 8:40            1st Evemt WarmUp ( 10 minutes )

8:40 12:00           Competition

12:00                   Awards following competition

Session 2 - Traditional Level 5

1:00 1:20             Open Stretch

1:20 2:20             Warm Up ( 10 minute rotations )

2:20 2:30              Team Introductions ( no national anthem )

2:30 4:00              Competition

4:00                      Awards following competition

Session 3 - Modified Capital Cup Level 7,8,9, & 10

5:00 5:20             Open Stretch

5:20 5:30             Team Introduction ( no national anthem )

5:30 5:40              1st Event Warm Up ( 10 minutes )

5:40 8:00              Competition

8:00                      Awards following competition

Tramp & Tumbling

Sunday February 16, 2014

Session #1 Athletes Level 5 - 6 on All Events

7:45 - 8:00am Doors Open & Athlete Check In

8:00 - 8:30 am Open Stretch (in Staging)

8:30 - 8:40 am Introductions & National Anthem

8:40am - 12:00pm Levels 5 - 6 Competition

(Awards will be held after the conclusion of each age group within each level)

Session #2 Athletes Level 1 - 4 on All Events & All

Synchronized Trampoline

12:30 - 1:00pm Open Stretch (in Staging)

1:00 - 3:20pm Levels 1 - 4 Competition

2:40 - 3:20pm Synchronized Trampoline Warm-Up

3:20-3:40pm Synchronized Trampoline Competition

(Awards will be held after the conclusion of each age group within each level)

Session #3 Athletes Level 7 - Jr Elite on All Events

3:40 - 4:00pm Open Stretch (in Staging)

4:00 - 5:00pm Open Warm-Up On All Events

5:00 - 8:00pm Levels 7 - Jr Elite Competition

(Awards will be held after the conclusion of each age group within each level)

 

*Please Look at your age groups on your Team Roster.

If any of the athletes are in an age group that have MORE then one flight, awards for that group will be held a:er the conclusion of LAST flight. Awards will be given out to the athletes who placedin the top 50% of the competitors in their age group.  Example: if there are 9 athletes in Girls Level 9 trampoline, the top 5 athletes will be on the

podium and receive awards.

Girls Compulsories/Xcel and Optionals

Saturday, February 15, 2014

 

Session 1 -  Girls Xcel Bronze & Level 3

7:45 - 8:00       Doors Open & Registration

8:00 - 8:30       Open Stretch

8:30 - 8:40        Introductions & National Anthem

8:40 - 12:00      Warm Up & Compete

12:00                  Awards following competition

 

Session 2 - Girls Xcel Silver

12:30 - 1:00      Open Stretch

1:00 - 1:10        Introductions ( no national anthem )

1:10 - 4:30         Warm Up & Compete

4:30                    Awards following competition

 

Session 3 - Girls Xcel Gold, Platinum, & Diamond

5:00 - 5:30         Open Stretch

5:30 - 5:40         Introductions ( no national anthem )

5:40 - 9:00         Warm Up & Compete

9:00                    Awards following competition

Sunday, February 16, 2014

 

Session 4 - Girls Levels 4 - 6

7:45 - 8:00           Doors Open & Registration

8:00 - 8:30           Open Stretch

8:30 - 8:40           Introductions & National Anthem

8:40 - 12:00         Warm Up & Compete

12:00                     Awards following competition

 

Session 5 - Girls Level 7

12:30 - 1:00          Open Stretch

1:00 - 1:10            Introductions ( no national anthem )

1:10 - 4:30           Warm Up & Compete

4:30                        Awards following competition

 

Session 6 - Girls Level 8 - 10

5:00 - 5:30            Open Stretch

5:30 - 5:40            Introductions ( no national anthem )

5:40 - 9:00            Warm Up & Compete

9:00                       Awards following competition